Charitativní akce pro Magdalénku Furovou

Na lednovém a únorovém semináři jsme věnovali předprodej a akční balíček Magdalence Furové. Z každého 1 litru nakoupeného přípravku bude Magdalence odcházet 10 Kč. Příběh Magdalénky vypráví její otec v přiloženém textu.

Příběh Magdalénky


            Magdalenka se narodila 17.7.2015. Byla divoká, veselá a chytrá holčička. Ráda běhala, tancovala, zpívala a s tatínkem hrála i divadlo. Svým temperamentem vydala za čtyři děti a občas jí bylo těžké uhlídat. Chodila do školky a ráda si hrála na učitelku. V létě oslavila čtvrté narozeniny.

7. srpna se s dětmi vydala na houby do lesa mezi Kunvaldem a Bartošivicemi v Orlických horách, bohužel prostředkem lesa vede silnice. Majda dětem utekla a v nepřehledném úseku za horizontem vběhla pod auto. Byl to mžik, vteřina, kdy nikdo neměl šanci zareagovat – přestože jel řidič velmi pomalu, neměl šanci se jí vyhnout. Teď přišel boj o její život, protože první minuty jsou rozhodující. Chtěli bychom moc poděkovat paní ředitelce ZŠ speciální Neratov, hasičům z Bartošovic a Žamberka, kteří rychlou resuscitací zachránili Magdičce život. Za 15 minut přiletěl vrtulník, který ji transportoval na KARIM do FN Hradec Králové, kde 14 dní v umělém spánku bojovala o život. Diagnoza polytrauma (těžká poranění mozku - axonalni porušení, ischemie v levé hemisféře) byla zdrcující a prognozy nejisté. Když otok mozku konečně ustoupil, byla přeložena na JIRP, kde nám lékaři zdělili, že ve vigilnim komatu jako spící panenka může zůstat po celý svůj život. My jsme se však nedali a hned jsme s Majdou začali pracovat. Nastudovali jsme bazální stimulaci a začali jsme zkoušet muzikoterapii, aromaterapii – čichání bylinek z naší zahrádky, nahráli jsme jí pohádky nebo písničky od všech, co znala, pouštěli jsme známé písničky, četli pohádky, vystavili její obrázky a rodinné fotky.

            V říjnu jsme absolvovali hyperbarickou komoru v Ostravě, která nastartovala první pokroky. Následoval rehabilitační pobyt v Hamzově léčebně Luže – Košumberk, kde veškerou péči (hygienu, polohování, odsávání, léky, stravu do Pegu, bazální stimulaci) o Majdu musel zvládnout tatínek, protože maminka byla těhotná a v prosinci se narodila sestřička Bronička, která dostala jméno po Majdině zachránkyni. Intenzivní rehabilitací zvítězili nad komatem a začala se pomalu hlavně v pohybu zlepšovat. Tím že Majda měla vždycky ráda pohyb, jde vidět, že bojuje a žít moc chce.

            Mozek se do šesti let dítěte stále vyvíjí a největších změn lze dosáhnot do roka od úrazu, proto bychom rádi v intenzivní rehabilitaci pokračovali nejen doma a dva měsíce v roce, které hradí pojišťovna. Je málo fyzioterapeutů a zařízení, kde berou děti s tracheostomii, přes kterou dýchá a Pegem, kterým se jí dává strava, tudíž bychom rádi v léčbě pokračovali ve slovenských lázních Adel, na které bychom chtěli pomocí beneficí vybrat peníze. Mezi dalšími nezbytnými náklady jsou stříkačky na peg, kojenecká a destilovaná voda, doplatky na tracheostomické filtry a další zdravotnický a rehabilitační materiál nezbytný k péči o Majdu. Protože máme staré auto Škoda Forman, nevyhnutelně nás čeká koupě nového.

            Děkujeme za podporu od nadace dobrý anděl a šance onkoláčkům. Jsme strašně vděční naší obci, sokolům a hasičům, kteří se rozhodli 29. února zorganizovat pro nás benefiční akci, dále holkám z projektu „Dej kus štěstí“, které prostřednictvím Fb spustily neuvěřitelnou vlnu solidarity a organizují 7. března benefiční projekt „Dej kus štěstí“ v Lanškrouně.

            Víme, že je to běh na dlouhou trať, ale doufáme a věříme, že se její stav bude vyvíjet k lepšímu a ikdyž už nic nebude jako dřív, budeme se snažit naplnit její život, tak jak nejlépe to půjde.


Za každou podporu moc děkujeme.