AminoQuelant®-Zn/Mn

Korektor stresu při deficitu Zn/Mn Roztok zinku a manganu v chelátové vazbě s aminokyselinami - vodorozpustné organominerální hnojivo.

AminoQuelant®-Zn/Mn je dvojí korektor deficitu zinku (Zn) a manganu (Mn) proti stresu z nedostatku těchto dvou prvků. Nedostatek Zn nebo Mn lze pouhým pohledem jednoduše zaměnit, proto se doporučuje společná aplikace ve vyrovnaném množství Zn/Mn (1/1). Společné použití volných L-α-aminokyselin z enzymatické hydrolýzy, zinku (Zn) a manganu (Mn) v jedné formuli  (AminoQuelant®-Zn/Mn) přispívá k lepší asimilaci Zn a Mn a daleko rychlejší a efektivnější distribuci do míst jejich potřeby, díky efektu pohybu dodanému amino- kyselinami. Tato vlastnost je u Zn velice důležitá, protože se jedná o nepříliš pohyblivý prvek uvnitř rostliny, který se koncentruje v kořenech, s minimálním výskytem v plodech. 

Chemické a fyzikální vlastnosti

Celkový dusík (N)  2,0 %, Mangan (Mn) v chelátu s kyselinou heptaglukonovou  5,0 %, Zinek (Zn) v chelátu s kyselinou  heptaglukonovou a DTPA  5,0 %, Volné aminokyseliny min. 5,0 %, pH 4,5–5,5

Obsah rizikových prvků

Splňuje zákonem stanovené limity (v mg prvku na kg hnojiva): kadmium 1,olovo 10, rtuť 1, arsen 20, 
 chrom 50.

Rozsah a způsob použití

Zinek je zásadní prvek pro mnoho enzymatických reakcí, syntézu auxinů a hormonů souvisejících s růstem rostlin. Mangan se účastní mnoha metabolických procesů (syntézy proteinů, tvorby cukrů, enzymatických reakcí atd.) Jeho deficit způsobuje menší obsahy chlorofylu, přičemž zvláště u mladých listů vzniká chloróza.

Doporučené dávkování

Obiloviny, luskoviny, řepka, mák, kukuřice:

  • Aplikace na listy:  2–4 l/ha

AminoQuelant®-Zn/Mn je produktem určeným pro jakékoli plodiny s velkou potřebou Zn a Mn (ovocné stromy, zelenina, polní plodiny atd.), proto se doporučuje ho použít k prevenci a v případě prvních příznaků deficitu těchto prvků. Lze ho aplikovat jak na listy, tak pomocí systému hnojení se závlahou.

  • Aplikace prostřednictvím kapkového zavlažování: 5–10 l/ha u jednotlivé aplikace

Doporučujeme použití v rámci plánu ošetření. Nejlepší výsledky totiž získáte při několika aplikacích, než u jediné vyšší dávky. Celkový počet aplikací závisí v podstatě na nutriční hodnotě (obsahu těchto dvou mikroprvků) v plodinách, jejich fenologickém stavu a na ubývání živin v závislosti na výnosu. Nejlepší je aplikovat produkt v době, když rostlina více dýchá (časně zrána nebo později večer), dosáhnete tak lepších podmínek pro absorpci a pohyb Zn a Mn do míst spotřeby.

Kompatibilita

Lze mísit s většinou běžně používaných hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Chcete-li mísit se sloučeninami mědi, síry nebo sloučeninami se zásaditou reakcí, proveďte nejprve test kompatibility.