AminoQuelant®-Ca

vodorozpustné organominerální hnojivo 


korektor stresu při deficitu Ca 

AminoQuelant®-Ca  přináší velice podstatné zvýšení účinnosti ošetření. Aminokyseliny činí voskový povrch listů a buněčné stěny i membrány prostupnějšími  pro vápník i bór a usnadňují také jejich další transport. Vápník je aminokyselinami zčásti chelatizován, což brání jeho vstřebávání a pohybu předčasnému zablokování. Při kombinaci ošetření  s některými dalšími přípravky a hnojivy se zlepšuje také jejich kontakt a účinnost na ploše listů a plodů. Aminokyseliny působí na rostliny stimulačně a protistresově a jsou zároveň zdrojem snadno asimilovatelného dusíku. Účinky korektoru AminoQuelant®-Ca zvyšují produkci  a kvalitu pěstovaných plodin. 


Chemické a fyzikální vlastnosti

Vlastnost                                                       hodnota

celkový dusík (N)                                                     4,9%

vodorozpustný vápník (CaO)           

v chelátu s heptaglukonátem sodným                    8%

vodorozpustný bór (B)                                           0,2 %

volné aminokyseliny min.                                       4,6 % 

pH                                                                           4,9 - 5,5


Obsah rizikových prvků

Splňuje zákonem stanovené limity (v mg prvku na kg hnojiva): kadmium 1, olovo 10, arsen 20, chrom 50.


Rozsah a způsob použití

Nedostatek vápníku a bóru v rostlinách, zejména jejich plodech je častou příčinou závažných fyziologických poruch, jejichž následkem se zhoršuje kvalita a skladovatelnost plodů. Je to způsobeno relativně omezenou pohyblivostí obou těchto živin vodivými drahami z půdy až do periferních oblastí rostlin.  Prevencí ndostatku vápníku a bóru je aplikace těchto živin formou postřiků. Avšak i touto cestou se živiny Ca a B nedostávají do listů a plodů a jejich vnitřních pletiv snadno. Za určitých okolnosrí mohou vápenaté postřiky způsobovat popáleniny listů. 


AminoQuelant®-Ca omezuje výskyt následujících fyziologických poruch: hořká pihovotost jablek, hnědnutí slupky u hrušek, odumírání květů, apikální nekrózy u rajčat a okurek,  listové apikální nekrózy u zelí, celeru a salátu, deformace bobulí u révy vinné, praskání plodů u třešní, višní a švestek, marginální nekrózy jahodníku. 

Ošetřování rostlin tímto produktem zlepšuje pevnost plodů, jejich odolnost k otlačení při přepravě a prodlužuje skladovatelnost. 


Polní plodiny - řešení deficitu Ca 

Zvýšení pevnosti buněčných stěn, aktivace obraných funkcí rostlin, proti stres (např. sucho). 

Doporučené dávkování

aplikace na listy:   0,5 - 1/ha

Kompatibilita

Lze mísit s většinou běžně používaných hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Chcete – li mísit se sloučeninami mědi, síry, nebo sloučeninami se zásaditou reakcí, proveďte nejprve test kompatibility.